3d model de topoloji 1

March 14, 2018

   Bilgisayarda üretilen her üç boyutlu verinin matematiksel yüzey alt yapısını oluşturan bileşenlerin toplamı diye kendime özgün bir tanım yapabilirim.Sanal olarak noktaların bileşiminden çizgi, çizgilerin birleşiminden yüzey oluşur.İlk karşımıza çıkan üç nokta ve üç çizgiden oluşan bir yüzeydir.

En sade biçimi üçgen olan yüzey, tek başına hala nokta ve çizgi gibi 2 boyutun içindedir. Bu yüzeylerin birleşmesi  bizi 3 boyutlu dünyanın içene sokar.

   

    Topoloji matematiksel bir kavramdır. Gerçek fiziksel boyutlu bir nesnenin uzay içindeki konumunu anlamak için mantık ağı ile örülmüş( giydirilmiş) bir kıyafet gibidir ( 3d modelleme literatüründeki anlamı bağlamında).

 

  Aşağıdaki figürleri konu hakkında bilgisi olmayan biri örümcek adamın kıyafetine benzetmesi manidardır. Çünkü bilgisayarda geleneksel anlamda modelleme yaparken formun yönüne, uzunluğuna, bölümlenmesine.. göre bir kafes (wireframe) yapısı oluşturmanız gerekir. 

   İşte bu kafes yapısı yada mimarisi modeli oluştururken, texture ile kaplarken aynı zamanda formun haritasını da oluşturur.

   Temiz, düzgün bir modelleme için topolojinin forma uygun örülmesi gerekmektedir. Belirli kuralları kendi içinde oluşmuş modellemenin en temel unsurudur.

   Bu konu modelleme yapan biri olarak benim için oldukça önemli, şimdilik bu kadarlık bir girizgah olsun diyelim. 

  

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Tanıtılan Yazılar

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Son Paylaşımlar
Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara
Please reload

Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square